Novi Ubuntu 15.10 – moja izkušnja

Ubuntu 15.10 ter X in Lubuntu 15.10 - nameščeno...

Izšel je novi Ubuntu z oznako 15.10, kar pomeni, da je izšel oktobra 2015. Sam sem bil nekaj starejših verzij skeptičen o hitri nadgradnji na novo verzijo, nekaj časa sem počakal, da so se glavne zadeve umirile. Zadnjih nekaj izdaj pa sem neučakan in nadgradim v roku enega tedna od izida nove verzije. In tako je bilo tudi tokrat.

Imam nameščen Ubuntu 15.10 na svojem namiznem računalniku in nekako zadeva kar solidno deluje, razen par hroščev, katere sem označil. Je pa res, da imam Nvidia grafično kartico s katero pri tokratni izdaji ni težav. Vsaj v mojem primeru. Vse kar ok deluje.

Najbolj me je pa zanimalo delovanje kdenlive programa, ki je namenjen video produkciji. Očitno tudi on deluje, bomo ga pa še veliko testirali in uporabljali ko bo potrebno.

Nekaj pa morate vedeti, če naložite ali nadgradite na novo Ubuntu izdajo. Vsaka nova izdaja ni popolna in je v aktivnem izboljševanju, zato je zelo priporočeno nameščati nove posodobitve, ko se nam prikažejo. S tem lahko po izidu izboljšamo in posodobimo nepravilnosti in si s tem zagotovimo boljše in varnejše delovanje našega računalnika. Če pa pride do kakšne nepravilnosti, jo pa bodo že izboljšali, zato pa imamo označevanje napak, je pa potrebno posodobiti, seveda da dobimo nove podatke in s tem zamenjamo stare.

Nekateri pa ostajate na dolgoročni izdaji LTS, naslednja bo izšla aprila 2016 prihodnjega leta. Do takrat pa lahko veselo uživamo v 15.10.

Ubuntu 15.10 prinaša nove različice programske opreme, hitrost delovanja pa je solidna, izboljšuje se iz izdaje v izdajo. Kar je zelo pohvalno. Problem nastopi samo, če imamo premajhno količino RAM-a, kar je v primeru starejših računalnikov že nekaj časa prisotno. Za računalnike ki imajo 1Gb ali manj obstajajo druge distribucije sistema Ubuntu. Najbolj znana sta Xubuntu in Lubuntu, ki imata lahkotnejše namizje in s tem manj sistemsko zahtevno delovanje. Imamo pa seveda na voljo zadnje različice programov, tako kot Firefox-a ali ostalih.

Na vas je, da se odločite za tekočo izdajo 15.10 ali dolgoročno izdajo LTS, odvisno je od vas koliko vam je do tega. Nekateri imajo radi, da par let samo uporabljajo LTS izdajo, drugi pa imajo malo novejše računalnike in hočejo najnovejše reči.

Tako, toliko zaenkrat, se beremo v nadaljnje….

lp,

Dušan Matić

Leave a comment