Derivati Ubuntuja v letu 2013

Ubuntu 13.04 Cinnamon, LXDE, Mate namizje. Ali Ubuntu z Unity namizjem ?

Z izidom najnovejše izdaje Ubuntu distribucije sem imel priložnost preizkusiti omenjeni sistem tako na novejših procesorjih kot na sedaj že legendarnem Intel Pentium III 800MHz. Tale procesor je že kar star, ni pa še prestar.

V takšni sestavi je potrebno imeti vsaj 512 Mb SDRAM pomnilnika, da se računalnik koliko toliko normalno obnaša. Priporočeno pa je vsaj še 256 Mb več.

Potrebno je vedeti, da ni vsaka Ubuntu ISO datoteka primerna za uporabo na takšnem starejšem računalniku, potrebno je izbrati derivat Ubuntu-ja, ki ima lahkotno, ang. lighweight namizje, ki ima minimalno porabo pomnilnika. Imamo par novincev na tem področju ta moment. Kot so naprimer Ubuntu z Cinnamon namizjem, z LXDE namizjem in naj ne pozabim omeniti tudi Mate namizje. Na tako starem računalniku sta se najbolje izkazala LXDE in Mate namizji. Kjer ima Mate še nekaj prednosti pred LXDE, Cinnamon pa v svojem 2D načinu kar malce zaostaja. V primeru pa, da imate malce novejši računalnik pa je uporaba Cinnamon namizja primerna.

V drugem primeru pa vsako ki poseduje računalnik z vsaj 2Gb pomnilnika ali 4Gb ali več mu lahko svetujem, da Ubuntu 13.04 z Unity namizjem ni slaba izbira. Takšen računalnik deluje pod Unity zelo zelo hitro, seveda morate vedeti da programe, ki uporabljate in ponavljate njihovo uporabo v tem primeru vam to hitreje deluje. Priporočena pa je seveda malce boljša grafična kartica, ponavadi so to kartice, ki so zmožne poganjati 3D igre.

Po spletu krožijo že lep čas pripombe, da Unity ni dober. Sam ga uporabljam odkar je nastal in ta moment lahko trdim, da je dober in boljši kot prej. Lahko se pa zgodi, da naletite na kakšen hrošč pri vaši sestavi in ga pošljete kot prijavo napake. S tem se pripomore k hitrejšemu odpravljanju napak in s tem vedno boljši verziji celote, ki ni majhna in raste.

Nekdo misli, da je Unity počasen, novost je vnos zagona programa po naši želji preko tipkovnice, kjer je potrebno vnesti začetne črke imena programa, že po prvih začetnih črkah nam ga ponudi med zadetki in sledi preprost klik in voila program že teče. 🙂 Ne vidim v tem nič slabega, celo zdi se mi zelo koristno in boljše kot prej. Vnos, klik in to je to. Ali pa ga najdete po daljši poti, kar želite lahko uporabite.

Tako, za konec naj povem, da izbira operacijskega sistema pripada vsakemu posamezniku, in potrebno je vedeti kakšen je namen uporabe s pomočjo računalnika, takrat tudi izbiramo sistem, ki ga bomo namestili na naš računalnik. Linux sistemi so v tem trenutku idealni tako za preprosto domačno uporabo, kjer dobimo vse kar dobimo pod konkurenčnimi operacijskimi sistemi, kakor tudi profesionalno uporabo z velikim povdarkom na varnosti. Ubuntu pa je šel še korak dalje in ponuja komercialne kakovostne programe za plačilo s Paypal in podobnimi načini plačevanja. Moje osebno mnenje je, da nekdo, posameznik, ki potrebuje Ubuntu na kakovostnem nivoju uporabe in celo v tržnem okolju je primoran tudi kakšen program kupiti, kar pa naj nebi predstavljajo nek velik problem, saj so cene minimalne. Moramo se zavedati, da s tem dobimo tudi posodobitve, ki so zlata vredne. Igre dobite za zneske nakupa po 5 ali 10 $ in nekatere so res dobre in so odprle nov trg iger pod Linux operacijskimi sistemi in s tem ohranjanje čistosti celote na našem računalniku v naši lasti.

 

Leave a comment